Wyszukiwarka szkoleń dla pielęgnierek i położnych

Strona główna > Projekt zmian w wykazie specjalizacji i kursów > Zamierza się połączyć specjalizację chirurgiczną ze specjalizacją operacyjną. Ma być jedna specjalizacja! POTWOREK - "chirurgiczno-operacyjna". Nie to nie żart. To autentyczna (choć absurdalna) propozycja ministerstwa zdrowia.

Projekt zmian w wykazie specjalizacji i kursów

Zamierza się połączyć specjalizację chirurgiczną ze specjalizacją operacyjną. Ma być jedna specjalizacja! POTWOREK - "chirurgiczno-operacyjna". Nie to nie żart. To autentyczna (choć absurdalna) propozycja ministerstwa zdrowia.

 

W styczniu 2012 roku ministerstwo zdrowia przedstawiło projekt rozporządzenia w sprawie nowego wykazu specjalizacji oraz szkoleń kwalifikacyjnych, które może odbywać pielęgniarka i położna.

Ministerstwo zdrowia zamierzało zlikwidować 8 z 18 specjalizacji, które mogły odbywać tylko pielęgniarki oraz proponowało aby specjalizacja kierowana dla położnych była tylko jedna: w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologiczno - położniczego (zawierać ma moduł z pielęgniarstwa neonatologicznego i rodzinnego)! Szczegóły tutaj.
Natomiast w zakresie kursów kwalifikacyjnych zamierzano zlikwidować 4 z 15 kursów kwalifikacyjnych, które mogły odbywać tylko pielęgniarki oraz dopisać dwa rodzaje kursów w dziedzinie pielęgniarstwa: anestezjologicznego i intensywnej opieki w położnictwie i ginekologii, operacyjnego w położnictwie i ginekologii. Szczegóły tutaj.

Argumentacja ministerstwa zdrowia za wprowadzeniem zmian w wykazie sprowadzała się do wyjaśnienia, że: "do chwili obecnej dziedziny pielęgniarstwa oraz dziedziny mające zastosowanie w ochronie zdrowia były zbyt zawężone tematycznie, co z kolei znacznie ograniczało możliwości odpowiedniego wykorzystania uzyskanego przez pielęgniarkę lub położną wykształcenia i obszaru pracy zgodnego z posiadaną specjalizacją". Dlatego, obecny "projekt rozporządzenia zmniejsza liczbę dziedzin pielęgniarstwa, łącząc zbliżone tematycznie dziedziny pielęgniarstwa, co przygotuje pielęgniarkę/położną do wykonywania świadczeń zdrowotnych dla szerszej grupy pacjentów, dając większą możliwość zmiany obszaru zatrudnienia z zachowaniem przydatności zdobytego tytułu specjalisty w danej dziedzinie".

Natomiast w lipcu 2012 roku ministerstwo zdrowia publikuje kolejną wersję projektu wykazu kursów i specjalizacji, które będą mogły odbywać pielęgniarki i położne. Szczegóły tutaj.

Teraz  przedstawiam uwagi do przedmiotowego projektu tylko w kontekście pomysłu ministerstwa zdrowia aby połączyć specjalizację operacyjną ze specjalizacją chirurgiczną w jedną specjalizację "potworek": chirurgiczno-operacyjną.

.

Naczelna Rada Lekarska:
Prezydium NRL uważa, że ze względu na ich specyfikę, jest potrzeba zachowania oddzielnych specjalizacji w dziedzinach pielęgniarstwa chirurgicznego i operacyjnego ...
Polskie Towarzystwo Pielęgniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Opieki:
Proponujemy pozostawienie jako osobnych specjalizacji pielęgniarstwa chirurgicznego i operacyjnego - są to tak różne dziedziny, że łączenie ich spowoduje obniżenie jakości kształcenia każdej ze specjalności. Przy obecnym rozwoju technik operacyjnych wyodrębniona specjalizacja w dziedzinie pielęgniarstwa operacyjnego wydaje się niezbędna. Pielęgniarstwo operacyjne dotyczy wielu wąskich dziedzin zabiegowych i traktuje o specjalistycznych technikach wykonywania zabiegów w połączeniu z ogólną wiedzą na temat schorzenia. Pielęgniarstwo chirurgiczne kładzie nacisk na systematyczną pracę z pacjentem w obszarach dotyczących m. in. komunikacji, specyfiki pielęgnowania w poszczególnych jednostkach chorobowych, przygotowania do samoopieki, postępowania w procesie leczenia bólu.
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Instrumentariuszek:
Łączenie specjalizacji w dziedzinie pielęgniarstwa operacyjnego z pielęgniarstwem chirurgicznym jest absurdalne ze względu na inny charakter pracy wynikającej z wykonywanych czynności w obu specjalnościach. Pielęgniarstwo operacyjne jest bardzo rozległą, odrębną i specyficzną dziedziną wymagającą określonych standardów i procedur postępowania. Obejmuje specyfikę wszystkich specjalizacji zabiegowych lekarskich począwszy od chirurgii dziecięcej, ciągle zmieniającej się ortopedii chirurgii ogólnej poprzez laryngologię, okulistykę aż po kardiochirurgię, neurochirurgię. Ogromny zasób wiedzy instrumentarium, technik operacyjnych, obsługi obecnie najnowszej aparatury, sposobu postępowania mogło by być tematem dwóch specjalizacji w dziedzinie pielęgniarstwa operacyjnego. Połączenie jej ze specjalizacją z pielęgniarstwa chirurgicznego doprowadzi do zubożenia wiedzy z tematów ważnych dla instrumentariuszek. Nie podniesie to jakości świadczonych usług a i w konsekwencji specjalistyki. Połączenie tych dwóch dziedzin specjalizacji nie zwiększy również możliwości i atrakcyjności zatrudnienia a jedynie wzrośnie kolejka oczekujących na specjalizację w tych dziedzinach. Środowisko pielęgniarek operacyjnych stanowczo sprzeciwia się propozycji połączenia specjalizacji w dziedzinie pielęgniarstwa operacyjnego ze specjalizacją w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego w proponowanych nowym projekcie rozporządzenia. Dla poparcia tego stanowiska w marcu 2012 roku przeprowadzono w całym kraju akcje zbierania podpisów na listach sprzeciwu. Zebrano 1716 podpisów pielęgniarek operacyjnych, chirurgicznych oraz innych specjalności. Listy te wraz z pismem przewodnim zostały przesłane w dniu 5.04.2012 roku do Ministra Zdrowia. Otrzymaliśmy potwierdzenie odbioru w dniu 08.04.2012 roku. Również do Departamentu Pielęgniarek i Położnych przesłano pismo w tej sprawie i otrzymano potwierdzenie odbioru podpisane przez Panią Marzenę Damińską. Na wyżej wymienione pisma nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi.
W dniu 25.05.2012 roku uczestnicy XIII Ogólnopolskiego Sympozjum „Blok operacyjny- organizacja i funkcjonowanie” w Warszawie wystosowali w tej sprawie apel do Ministra Zdrowia pod którym podpisał się prof. dr hab. n. med. Krzysztof Bielecki. W obecnym projekcie przywrócono kurs kwalifikacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa operacyjnego dla pielęgniarek i położnych. Tym samym uznano, iż pielęgniarstwo operacyjne jest odrębną dziedziną niż pielęgniarstwo chirurgiczne i nie powinno się łączyć tych dwóch specjalności w jedną specjalizacje chirurgiczno- operacyjną.
Stowarzyszenie Pielęgniarek i Położnych na rzecz promocji zawodu i praw kobiet „OAZA”:
Odnośnie szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie pielęgniarstwa operacyjnego dla pielęgniarek i położnych, które jest ujęte w projekcie rozporządzenia do likwidacji, należy zaznaczyć, że stwarza się nierówne szanse dla obu zawodów. Pielęgniarki będą mogły mieć specjalizację „chirurgiczno-operacyjną", a położne tylko kurs kwalifikacyjny. Pielęgniarki i położne instrumentariuszki stanowią bardzo liczną grupę zawodową, rzadko zmieniają miejsce pracy, właśnie szczególnie na specyfikę i odrębność zadań na bloku operacyjnym. Nie zrozumiałe jest więc, dlaczego mają przejść programowo specjalistyczne zagadnienia ze wszystkich działów chirurgii.
Fundacja Rozwoju Pielęgniarstwa Polskiego:
Zupełnie niezrozumiałą propozycją jest łączenie specjalizacji chirurgicznej z operacyjną.
Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych:
§ 1 ust. 1 pkt 1) lit. b proponuje się zmianę nazwy i dziedziny specjalizacji z pielęgniarstwa chirurgiczno-operacyjnego na pielęgniarstwo chirurgiczne.
Uzasadnienie:
Połączenie jest nieuzasadnione z uwagi na odmienną specyfikę pracy. Prowadzi to do obniżenia efektów kształcenia. W praktyce pielęgniarki zatrudnione w blokach operacyjnych, które uzyskują kompetencje w pielęgniarstwie operacyjnym nie podejmują zmiany zatrudnienia na oddziały chirurgiczne. Zasada ta dotyczy również pielęgniarek operacyjnych.
(...) § 2 proponuje się wprowadzenie następujących zmian:
dodanie w wykazie kursów kwalifikacyjnych nowego kursu w dziedzinie pielęgniarstwa operacyjnego. Ze względu na zmiany w wykazie dziedzin specjalizacji propozycją jest umożliwienie zdobywania kwalifikacji pielęgniarkom operacyjnym na poziomie kursu kwalifikacyjnego.
Konsultant Krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa:
Włączenie do specjalizacji z pielęgniarstwa chirurgicznego szczegółowych zagadnień związanych z metodami i technikami operacyjnymi jest nieuzasadnione i może skutkować obniżeniem jakości świadczeń zarówno w pielęgniarstwie chirurgicznym jak i operacyjnym. Przygotowanie pielęgniarek do pracy na bloku operacyjnym na stanowisku pielęgniarki operacyjnej powinno obejmować kurs kwalifikacyjny. Stąd brak uzasadnienia zmiany specjalizacji chirurgicznej na chirurgiczno-operacyjną.
Konsultant Krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa onkologicznego:
Połączenie specjalizacji chirurgicznej z operacyjną wpływnie negatywnie na jakość kształcenia pielęgniarek operacyjnych i pielęgniarek pracujących w oddziałach chirurgicznych. Nie pozwoli na wykorzystanie zdobytej wiedzy związanej z opieką na pacjentem chirurgicznym przez pielęgniarkę operacyjną i odwrotnie pielęgniarka chirurgiczna nie wykorzysta informacji potrzebnych do instrumentowania do zabiegu operacyjnego.
Konsultant Krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego:
Kurs kwalifikacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa operacyjnego rozdzielić na kurs kwalifikacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa operacyjnego dla pielęgniarek i kurs kwalifikacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa operacyjnego dla położnych z odpowiednim zakresem treści i umiejętności kształcenia.
Uzasadnienie: uwzględniając świadczeniobiorców usług położnej (kobiety, noworodki, niemowlęta do 2 m. życia) oraz kwalifikacje zawodowe uzyskane w wyniku kształcenia do zawodu, położna w kształceniu podyplomowym powinna nabywać wiedzę i umiejętności, które są związane z opieką nad kobietą, matką i dzieckiem. Poszerzanie wykazu umiejętności położnych (w trakcie kształcenia podyplomowego w ramach kursu kwalifikacyjnego w dziedzinie pielęgniarstwa operacyjnego), w takim zakresie jak pielęgniarki, powoduje wiele nieporozumień w trakcie zatrudnienia, czy realizacji zadań na stanowisku instrumentariuszki (p. operacyjnej). Pomimo posiadanych umiejętności (położna po ukończonym kursie kwalifikacyjnym), nie wykonuje w pełni zadań, tak jak pielęgniarka operacyjna) w zakresach, do których została przygotowana podczas kursu kwalifikacyjnego w dziedzinie pielęgniarstwa operacyjnego (program dla pielęgniarek i położnych).
Konsultant Krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego i operacyjnego:
W związku z projektem rozporządzenia dotyczącym między innymi kształcenia specjalizacyjnego w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego i operacyjnego w jedną specjalizację chirurgiczno-operacyjną wyrażam niezadowalającą opinię w powyższej sprawie i uważam, że dla pielęgniarki chirurgicznej pracującej w oddziałach zabiegowych (łóżkowych) nie ma uzasadnienia kształcenia specjalizacyjnego w zakresie szczegółowych metod i technik operacyjnych w poszczególnych specjalnościach chirurgicznych. Nie widzę również potrzeby doskonalenia umiejętności instrumentowania w przypadku pielęgniarek chirurgicznych jak i również obsługiwania skomplikowanej operacyjnej aparatury medycznej. Połączenie specjalizacji chirurgicznej i operacyjnej może skutkować obniżeniem jakości świadczeń zarówno w dynamicznie rozwijającym się pielęgniarstwie chirurgicznym jak i i operacyjnym.
Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych:
Specjalizacja w dziedzinie pielęgniarstwa operacyjnego nie powinna być łączona z pielęgniarstwem chirurgicznym. Zadania zawodowe pielęgniarki operacyjnej na bloku operacyjnym zasadniczo różnią się od czynności zawodowych realizowanych w oddziałach chirurgicznych. Pielęgniarstwo operacyjne zawiera treści należące do bardzo wielu szczegółowych dziedzin medycyny, np. kardiochirurgia, neurochirurgia, torakochirurgia, okulistyka, ortopedia i traumatologia narządu ruchu, chirurgia ogólna, naczyniowa, onkologiczna, transplantologia. Rozszerzając zakres specjalizacji o treści pielęgniarstwa chirurgicznego, nie będzie możliwe rzetelne przygotowanie pielęgniarki specjalisty do objęcia pacjenta profesjonalną opieką pielęgniarską na bloku operacyjnym i sprawnego instrumentowania do zabiegów specjalistycznych. Niezbędne jest odrębne kształcenie ukierunkowane na metody i techniki operacyjne w poszczególnych specjalnościach w chirurgii oraz w zakresie umiejętności związanych z instrumentowaniem do poszczególnych rodzajów zabiegów. Pielęgniarki operacyjne powinny uzyskiwać umiejętności specjalistyczne w tej dziedzinie przede wszystkim w ramach kształcenia podyplomowego na szkoleniach specjalizacyjnych. Ponadto, należy podkreślić, iż połączenie stażu zawodowego w dziedzinie chirurgii i pielęgniarstwa operacyjnego znacznie zmniejszy liczbę godzin realizowanych wysokospecjalistycznych blokach operacyjnych, co może mieć negatywny wpływ na realizację celów kształcenia w tej specjalizacji. W opinii NRPiP w dziedzinach: pielęgniarstwa chirurgicznego, (...) powinny być prowadzone jedynie specjalizacje, a nie kursy kwalifikacyjne. Należy podkreślić, iż wiedza i umiejętności w zakresie podstawowych dziedzin w pielęgniarstwie: chirurgicznym, pediatrycznym i zachowawczym, pielęgniarka uzyskuje w toku kształcenia na studiach licencjackich na kierunku pielęgniarstwo.

Wybrał

Mariusz Mielcarek