Wyszukiwarka szkoleń dla pielęgnierek i położnych

Strona główna > Warto wiedzieć! > Urlop szkoleniowy, a kursy i szkolenia dla pielęgniarek i położnych.

Warto wiedzieć!

Urlop szkoleniowy, a kursy i szkolenia dla pielęgniarek i położnych.

 

Zgodnie z ustawą o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz. U. Nr 174, poz. 1039 z poź. zm.), pielęgniarka i położna może odbywać kształcenie podyplomowe na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę lub na własny wniosek. Do kształcenia podyplomowego ustawa zalicza następujące szkolenia:
1) szkolenie specjalizacyjne, czyli specjalizację;
2) kurs kwalifikacyjny;
3) kurs specjalistyczny;
4) kurs dokształcający;
oraz studia podyplomowe w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia.
Ustawa określa, że pielęgniarce lub położnej, które podejmują kształcenie podyplomowe na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę, przysługują zwolnienia z części dnia pracy i urlop szkoleniowy, płatny według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. Wymiar urlopu szkoleniowego dla pielęgniarki lub położnej podejmujących kształcenie podyplomowe na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę, na udział w obowiązkowych zajęciach w ciągu całego okresu trwania kształcenia podyplomowego wynosi do 28 dni roboczych i jest ustalany przez pracodawcę w zależności od czasu trwania kształcenia podyplomowego. Natomiast wymiar urlopu szkoleniowego dla pielęgniarki lub położnej podejmujących kształcenie podyplomowe na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę, a przystępujących do egzaminu państwowego w ramach szkolenia specjalizacyjnego, wynosi do 6 dni roboczych i jest ustalany przez pracodawcę w zależności od czasu trwania kształcenia podyplomowego i egzaminów.
Natomiast pielęgniarce lub położnej odbywającej kształcenie podyplomowe na własny wniosek pracodawca może udzielić bezpłatnego urlopu i zwolnienie z części dnia pracy, bez zachowania prawa do wynagrodzenia, w wymiarze ustalonym na zasadzie porozumienia między pracodawcą a pracownikiem. Okres bezpłatnego urlopu, o którym powyżej, wlicza się do okresu zatrudnienia u danego pracodawcy w zakresie wszelkich uprawnień wynikających z ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. — Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.).

Mariusz Mielcarek